Restaurace Kastrol

od 06/11/2019Česká, Evropská986 komentáře

Ahoj Papoušci,

Tak nám naplno udeřil podzim. Sice později než se očekávalo, ale přišlo to. Listí se zbarvuje už do hněda, ale sem tam se ještě drží v korunách stromů, kdežto ty slabší kusy rovnou páchají sebevraždu skokem k zemi. Teplota klesla a já pomalu cítím, že bude čas si na naše výlety za jídlem brát teplejší pírka. A jak mi tak fouklo do klece a já se otřásl zimou, uvědomil jsem si, že bych opět mohl někam zajít. No jo, ale kam? Co bych vám tak mohl představit? Byli jsme spolu už na výletě na Farmě, na statku, v Arménii, V Koreji, u babičky…no prostě něco jsme spolu už proletěli. A kam teda tentokrát?

Já nevím, jak vy, ale já ulítávám na české kuchyni. Přijde mi, že česká kuchyně, když se umí dobře podat, tak může konkurovat i světově známým kuchyním. Pojďme se teda podívat do restaurace, kde tu českou kuchyni kombinují s moderní gastronomií a věřte mi nebo ne, uměj ji podat.

Vydal jsem se do pražských Stodůlek, konkrétně na Ohradské náměstí. Právě zde se nachází restaurace Kastrol. Když jsem sem přilétal, tak jsem se trochu vyděsil. Viděl jsem totiž už z dálky paneláky, a tak jsem se bál, že se bude jednat o nějaké zapadlé místo v přízemí jednoho z těch kleckobloků. Ale mýlil jsem se. Restaurace se nachází ve staré zástavbě Velké Ohrady. Ze starého statku v původní zástavbě zde udělali příjemnou gastro-klícku, která svým exteriérem v přítmí zapadajícího slunce vypadá velice romanticky a tajemně. (Hernajs, já jsem ale romantik).

Hned při vstupu jsem si všiml, že tu přede mnou už byl kolega Hejlík. My ptáci prostě víme, kam zajít nadlábnout se. Interiér restaurace mě zaujal svou prostotou. Je to taková kombinace venkova a severského designu. Prosté, ale útulné. Na stěnách mě zaujali staré fotky, které ukazují, jak statek vypadal v dobách, kdy místo vedle stojícího sídliště bylo jen pole.

Interier

Nechtěl jsem nijak riskovat a do restaurace jsem šel na indiána. Z doslechu totiž vím, že tu bývá poměrně plno a já chtěl mít jistotu, že se nebudu muset stěhovat do nějaké jiné restaurace. Stůl tedy už byl pro mě připraven.

Vybíráme žvanec

Jídelní lístek mi nabídl poměrně zajímavé specialitky, které jsem se již dlouho chystal ochutnat. Vybral bych si snad celý jídelní lístek, ale to by ze mě už nebyla gastro-andulka, ale spíš gastro-tlusťoušek. Co jsem tedy pro vás ochutnal?

jídelní lístek
 • Studený předkrm

Začněme studeným předkrmem. Tady mi v jídelním lístku padlo do očička hned několik pokrmů, ale nakonec jsem se rozhodl pro zvěřinovou paštiku s brusinkovou omáčkou a domácí banketkou. Na zvěřinové paštiky jsem nikdy moc nebyl, ale tato mě velice překvapila. Byla jemná a velice chutná. Velkým plusem byla ještě teplá houstička, která se k sladko slané kombinaci paštiky a brusinkové omáčky velice hodila.

Zvěřinová paštika
Zvěřinová paštika

Druhým předkrmem byl pokrm, který jsem právě chtěl dlouho ochutnat. Všude je to uvedeno jako naprostá delikatesa. Jedná se o Terinu z kachních foie gras. Společně s tím na talíři dostanete ještě plátky uzených kachních prsou, karotkové chutney, malinové coulis a domácí briošku. Musím uznat, že někteří Papoušci dokážou na talíři vykouzlit něco úžasného. Tohle byla pastva pro oči. Kouzelný talíř. Ale pojďme k chuti. Nikdy jsem foie gras neměl, ale z doslechu jsem měl vysoká očekávání.

A má očekávání byla naplněna. Všechny komponenty jsem ochutnával poprvé a všechny komponenty byly skvělé jak samostatně, tak hlavně když se jejich chutě smíchali dohromady. Foie gras, sladké malinové coulis, slaná kachní prsa, karotkové chutney, to vše vykouzlilo v mém zobáčku explozi uspokojení, a i kdybych už nic jiného neochutnal, tak z této restaurace budu odcházet spokojen.

Foie gras
Terina z kachních foie gras
 • Polévka

Ale já toho pro vás ochutnal mnohem více. Pokračujme tedy polévkami. Vývar s masem a domácími nudlemi. Nutno říci, že po předkrmu byla očekávání vysoká. Vývar byl chuťově velice dobrý. Možná bych nechal promlouvat chuť vývaru na úkor zeleniny a masa, ale to je jen malá výtka.

Domácí vývar
Vývar s masem a domácími nudlemi

Druhou polévkou byl květákový krém. Tady opět musím kuchaře maximálně pochválit. Často se mi stává, že květákový krém je málo dochucen, nebo naopak zase přechucen třeba muškátovým květem nebo solí. Z této polévky jsem měl pocit, že ji vařila babička na chalupě. Jemná, bez velkých kousků květáku, ale přesto vynikající silná chuť této zeleniny. Nezbývá mi než smeknout svou čepičku.

Květákový krém
Květákový krém
 • Hlavní chod

S výběrem hlavního chodu jsem měl lehké problémy. Opravdu jsem nevěděl, co si vybrat. Ale ne proto, že by mě nic neoslovilo, ale naopak, oslovilo mě téměř vše. Nakonec jsem se rozhodl, že vyzkouším konfitovanou půlku kachny s červeným i bílým zelím, houskovým a bramborovým knedlíkem. Říkejte mi klidně kanibalistická andulka, ale já prostě miluju kachnu. Očekával jsem nějakou degustační porci kachny, protože si přiznejme, že kdo by snědl půlku kachny.

Ooo, jak já jsem se zmýlil. Přinesli mi asi dvoukilové hovado, které na sobě mělo snad kilo a půl masa. K tomu poctivé dva houskové knedlíky, dvě bramborové koule, půl kila červeného a půl kila bílého zelí. Jakmile jsem to uviděl, věděl jsem, že je se mnou amen. Že odtud neodletím, ale buď se v lepším případě vyvalím, nebo v horším budu sedět v restauraci na bidýlku navěky. No nedalo se nic dělat. Správná andulka se žádného jídla nebojí a velikost porce ji nezaskočí. Zabořil jsem tedy zobáček do kachny, a znova a znova. Po půl hodině přede mnou zel prázdný talíř. Dalo to zabrat, ale taková dobrota se přece nenechá tetám slepicím na dvorku.

Masíčko bylo šťavnaté, odpadávalo od kosti a rozplývalo se na jazyku. Bílé zelí bylo na mě trochu kyselejší, ale červené bylo krásně slaďounké a moc mi chutnalo. Knedlíky byly domácí a jen podpořili celkový dojem z jídla. Kachní bomba.

Konfitovaná kachna
Konfitovaná kachna se zelím a knedlíky

Druhé hlavní jídlo jsem si dal divočáka. A hádejte, mám to radši se šípkovou nebo se zelím. No jasně, že se šípkovou. Takže kančí ragú se šípkovou omáčkou a opečenými bramborovými noky byla jasná volba. V podstatě to byl jeden z důvodů, proč jsem sem zaletěl. Ovšem opět jsem dostal porci, jak pro regiment. To už jsem opravdu neměl ponětí, kam tohle narvu. Možná zkusím zahrát sysle a dám si to do lícních kapes. Ale tam se toho moc nevešlo. No muselo se to holt vejít ještě do bříška.

Kanec se jen po zaboření zobáčku rozpadal na jednotlivá vlákna. Takhle si představuji udělanou zvěřinu. Bramborové noky byly na povrchu křupavé, ale uvnitř krásně jemné. To vše dokreslovala nasládlá šípková omáčka. No Papoušci, tohle musíte zkusit taky.

Kančí ragú se šípkovou omáčkou
Kančí ragú se šípkovou omáčkou a opečenými bramborovými noky
 • Dezert

Dezertíky jsem tentokrát chtěl jen ochutnat, abych věděl, co sladkého tady mají. Borůvkový koláč se šlehačkou byl moc dobrý, jen byl trochu tvrdší, což můj zobáček nesel trochu hůře. Chuťově však nemůžu říct nic proti.

Borůvkový koláč
Borůvkový koláč

Čokoládový koláč se slaným karamelem byl také výborný. Snad jen, kdyby ho podávali ještě teplý, tak bych to ocenil ještě více, ale opět chuť byla výborná.

Čokolídový koláč
Čokoládový koláč

Pípnutí závěrem

No co dodat? Já ani nevím. Je vidět, že tady to mají v hlavě srovnané. Jídla jsou opravdu výborná, krásně naservírovaná, obsluha velice milá. Hejlíku, nedivím se, že se ti tu líbilo. Jak říkám, my ptáčci prostě víme, kam na jídlo.

Nemůžu říct nic jiného než Blu approved.

A co dál? Že bych se konečně podíval někam za moře? Uvidíme.

986 komentářů

 1. Royal CBD

  Howdy this is somewhat of off topic but I was wondering if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance
  from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

  P.S. If you have a minute, would love your feedback on my new
  website
  re-design. You can find it by searching for «royal cbd» — no sweat if you can’t.

  Keep up the good work!

  Odpovědět
 2. JesusDug

  live sex cams no registration sexcams00 free public sex cams no cc or sign in or age verification or upgrades.

  Odpovědět
 3. Shura

  Thanks! And thanks for sharing your great posts every week!

  Odpovědět
 4. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Каждая шестая яркая галактика во Вселенной очень сильно испускает газы.
  Персонажу французской комедии о Фантомасе советские подростки подражали всерьёз.
  Молнию можно не только увидеть, но и съесть.
  Клирик-саксонец стать папой римским не захотел, а патриархом Севера не смог.
  Картина парада Победы, где руководство страны смещено на задний план, получила Сталинскую премию.

  http://www.arbeca.net/

  Odpovědět
 5. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Биограф русского художника романтизировала историю его французской прародительницы вслед за Герценом.
  Фиктивно отменить рабство в Камбодже её короля заставили французские колонизаторы.
  В Чехословакии и СССР был свой «поцелуй победы».
  Карьера не помешала фарерскому футболисту играть в гандбол, записать три музыкальных альбома, издать пять книг и сняться в восьми фильмах.
  Врач на карантине спел созданную для фильма песню Высоцкого «Давно смолкли залпы орудий».

  http://arbeca.net

  Odpovědět
 6. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Художник-карикатурист известен пародией на мунковский «Крик».
  Новый вид пауков-скакунов был назван по имени писателя в честь юбилея его самой известной книги о гусенице.
  Кустурица пропустил получение «Золотой ветви» в Каннах, так как любит друзей больше, чем церемонии награждения.
  Советский разведчик-нелегал создал в Европе разведгруппу, успешно проработавшую всю войну.
  Первая председательница Верховного суда Татарии молчала по поводу своей службы в НКВД.

  arbeca

  Odpovědět
 7. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Каждая шестая яркая галактика во Вселенной очень сильно испускает газы.
  Потомок наполеоновского генерала стал Героем Советского Союза.
  По выбору Утёсова дорога на Берлин шла то через Минск, то через Киев.
  Будущего чемпиона Европы по боксу в детстве одновременно дразнили «хохлом» и «москалём».
  На идеологию национал-социализма оказали влияние русские эмигранты.

  arbeca

  Odpovědět
 8. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Свадьба английского рыцаря стала причиной войны между двумя могущественными родами.
  Один из старейших музеев Амстердама находится в церкви на чердаке.
  Мама и четверо детей снимают фильмы о своей жизни во время войны.
  Команды тренера года АБА и НБА ни разу не стали в них финалистками.
  Персонажу французской комедии о Фантомасе советские подростки подражали всерьёз.

  arbeca.net

  Odpovědět
 9. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Российских легкоалетов могут сурово наказать за действия чиновников от спорта.
  Издательство «Шиповник» было задумано для публикации сатиры, однако вместо неё печатало Лагерлёф, Бунина и Джерома Джерома.
  На идеологию национал-социализма оказали влияние русские эмигранты.
  Альбом «Битлз», признанный одним из величайших в истории музыки, ругали за искусственность и «перепродюсированность».
  Не удержавшись от писательства, Амалия Кахана-Кармон создала одну из важнейших книг в истории Израиля.

  http://www.arbeca.net/

  Odpovědět
 10. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Перечень имён может быть самостоятельным поэтическим жанром.
  Консервативные художественные критики обрушились на портрет девушки, называя её гермафродитом, дочерью Каина и проституткой.
  Предок вождя революции участвовал в управлении долгами Российской империи.
  Крейсер «Берик» на рейде в Девонпорте
  Русские мечтали о шапке-невидимке, а древние греки — о кольце невидимости.

  arbeca.net

  Odpovědět
 11. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Китайскую пустыню засадили лесами и открыли там фешенебельный курорт.
  Искусствоведы спорили, смирилась ли со скорой смертью неизлечимо больная женщина на картине русского художника, а она прожила ещё 37 лет.
  Ливийский диктатор пытался спасти от казни премьер-министра Пакистана.
  Бывший министр финансов удостоился высшей государственной награды за распространение знаний о психических расстройствах.
  Молнию можно не только увидеть, но и съесть.

  arbeca

  Odpovědět
 12. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Перечень имён может быть самостоятельным поэтическим жанром.
  Залётная птаха занесена в перечень птиц России спустя более полувека после открытия вида.
  Картина парада Победы, где руководство страны смещено на задний план, получила Сталинскую премию.
  Клирик-саксонец стать папой римским не захотел, а патриархом Севера не смог.
  Кустурица пропустил получение «Золотой ветви» в Каннах, так как любит друзей больше, чем церемонии награждения.

  arbeca

  Odpovědět
 13. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Иракский физрук получил мировую известность под псевдонимом «ангел смерти».
  Старейшую в России организацию реставраторов велено было выселить и уплотнить.
  Рассказ английского писателя был экранизирован в СССР раньше, чем опубликован его английский оригинал.
  В Чехословакии и СССР был свой «поцелуй победы».
  Картина парада Победы, где руководство страны смещено на задний план, получила Сталинскую премию.

  arbeca

  Odpovědět
 14. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Кустурица пропустил получение «Золотой ветви» в Каннах, так как любит друзей больше, чем церемонии награждения.
  Подруга и последовательница Льва Толстого уже в детстве ходила босиком и отвергала нарядную одежду.
  Китай реализует в Пакистане собственный План Маршалла.
  Синим цветом своих футболок «Скуадра адзурра» обязана Савойе.
  Канадский солдат в одиночку освободил от немцев нидерландский город.

  arbeca

  Odpovědět
 15. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Свадьба английского рыцаря стала причиной войны между двумя могущественными родами.
  Новый вид пауков-скакунов был назван по имени писателя в честь юбилея его самой известной книги о гусенице.
  Альбом «Битлз», признанный одним из величайших в истории музыки, ругали за искусственность и «перепродюсированность».
  Роден назвал свои «Врата ада» напрямую, а его соотечественник только намекнул.
  Потомок наполеоновского генерала стал Героем Советского Союза.

  arbeca

  Odpovědět
 16. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Консервативные художественные критики обрушились на портрет девушки, называя её гермафродитом, дочерью Каина и проституткой.
  Синим цветом своих футболок «Скуадра адзурра» обязана Савойе.
  Один из старейших музеев Амстердама находится в церкви на чердаке.
  По выбору Утёсова дорога на Берлин шла то через Минск, то через Киев.
  Молнию можно не только увидеть, но и съесть.

  arbeca

  Odpovědět
 17. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Не удержавшись от писательства, Амалия Кахана-Кармон создала одну из важнейших книг в истории Израиля.
  Хотя ареал белизского геккона состоит из нескольких крохотных островов, IUCN не считает его раздробленным.
  Российская учёная показала, что проект «Новой Москвы» 1923 года воспроизводил план трёхвековой давности.
  Предок вождя революции участвовал в управлении долгами Российской империи.
  Английский крейсер ценой четырёх попаданий защитил конвой от немецкого рейдера.

  arbeca

  Odpovědět
 18. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Синим цветом своих футболок «Скуадра адзурра» обязана Савойе.
  Советские военные операторы на базе ленд-лизовского кинопулемёта и ППШ создали киноавтомат.
  Копенгагенский собор пришлось выстроить заново после визита англичан в 1807 году.
  Сын политика-пьяницы помог принять сухой закон в своей провинции.
  Акадийка много раз становилась первой.

  http://www.arbeca.net/

  Odpovědět
 19. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Залётная птаха занесена в перечень птиц России спустя более полувека после открытия вида.
  Персонажу французской комедии о Фантомасе советские подростки подражали всерьёз.
  Иногда для поддержки экономики деньги «разбрасывают с вертолёта».
  Сын политика-пьяницы помог принять сухой закон в своей провинции.
  Среди клиентов древнеримского афериста был император Марк Аврелий.

  arbeca

  Odpovědět
 20. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Русские мечтали о шапке-невидимке, а древние греки — о кольце невидимости.
  Подруга и последовательница Льва Толстого уже в детстве ходила босиком и отвергала нарядную одежду.
  Первая абсолютная чемпионка турнира Большого шлема похоронена в могиле для бедняков.
  Двое капитанов первого кругосветного плавания были казнены, следующего высадили на необитаемый остров.
  Будущего чемпиона Европы по боксу в детстве одновременно дразнили «хохлом» и «москалём».

  arbeca

  Odpovědět
 21. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Согласно мифу, Марута Сар пыталась примирить Арарат и Арагац, но не смогла.
  Первый в мире короткоствольный револьвер (англ.)русск. с откидным барабаном стал символом кинонуара.
  Будущего чемпиона Европы по боксу в детстве одновременно дразнили «хохлом» и «москалём».
  Художник-карикатурист известен пародией на мунковский «Крик».
  Предок вождя революции участвовал в управлении долгами Российской империи.

  http://arbeca.net/

  Odpovědět
 22. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Среди клиентов древнеримского афериста был император Марк Аврелий.
  Двое капитанов первого кругосветного плавания были казнены, следующего высадили на необитаемый остров.
  Водитель ледового комбайна стал звездой единственного матча НХЛ, в котором принял участие.
  Врач на карантине спел созданную для фильма песню Высоцкого «Давно смолкли залпы орудий».
  Старейший депутат Палаты представителей проработал в Конгрессе США почти до 92 лет.

  http://www.arbeca.net/

  Odpovědět
 23. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Синим цветом своих футболок «Скуадра адзурра» обязана Савойе.
  Старейшую в России организацию реставраторов велено было выселить и уплотнить.
  Предок вождя революции участвовал в управлении долгами Российской империи.
  Вместо Плещеева озера Пётр I мог построить потешный флот на озере Неро.
  Владелец вернул похищенную картину Пикассо почтой, не найдя покупателей.

  arbeca

  Odpovědět
 24. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Владелец вернул похищенную картину Пикассо почтой, не найдя покупателей.
  Андрогинный псевдоним не спас автора от расшифровки.
  «Бикини» для лица помогает китаянкам уберечь кожу от медуз и загара.
  Не удержавшись от писательства, Амалия Кахана-Кармон создала одну из важнейших книг в истории Израиля.
  Русские мечтали о шапке-невидимке, а древние греки — о кольце невидимости.

  http://arbeca.net

  Odpovědět
 25. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Персонажу французской комедии о Фантомасе советские подростки подражали всерьёз.
  Ливийский диктатор пытался спасти от казни премьер-министра Пакистана.
  Залётная птаха занесена в перечень птиц России спустя более полувека после открытия вида.
  Перечень имён может быть самостоятельным поэтическим жанром.
  Сооснователь и глава Социал-демократической партии Великобритании стал бароном.

  http://arbeca.net

  Odpovědět
 26. JerryHom

  Знаете ли вы?
  Вместо Плещеева озера Пётр I мог построить потешный флот на озере Неро.
  Искусствоведы спорили, смирилась ли со скорой смертью неизлечимо больная женщина на картине русского художника, а она прожила ещё 37 лет.
  Американский лейтенант из конвоя PQ-17 был спасён советским танкером и наладил его оборону от авианалётов.
  Возможно, что американцы уже в 1872 году вмешались в канадские выборы.
  Рассказ Стивенсона о волшебной бутылке был опубликован почти одновременно на английском и самоанском языках.

  arbeca

  Odpovědět